Adobe Flash Kullanım Ömrünün Sonunda Flash Player uygulaması ile VMware Horizon Admin Kullanımı

Aralık 2020’nin sonlarından itibaren tüm tarayıcılar için Adobe Flash Player desteği sonra ermiştir. Bir çok uygulama yada servislerin web portalları HTML için tam optimize edilmemiş durumda.

Özelliklede benim gibi VDI ortamını kendi yönetenler, bu nedenden dolayı VMware Horizon 7.13.1 sürümüne yükseltmiş olacaktır. Sürüm yükseltme işlemi sonrasında VMware Horizon Admin uygulaması 7.13’e yükselttikten sonra, Horizon Admin HTML’nin çok yavaş çalıştığını ve bazen yanıt vermediğini veya çalışması için tarayıcıyı birkaç kez yenilemek zorunda kaldığına bizzat şahit oldum. Bu nedenle, yapı üzerinde Flash Player’in çalışması için geçici çözüm olarak VMware Horizon Admin arayüzünü kullanmak için geçici çözüm olarak aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecektir.

Aşağıdaki bilgileri içeren yeni bir metin dosyası oluşturunuz ve bu metin dosyasını adını “mms.cfg” olacak şekilde isimlendiriniz.

EOLUninstallDisable=1
EnableAllowList=1
AllowListPreview=1
AllowListUrlPattern=https://connection-server-FQDN

AllowListUrlPattern satırına erişmek istediğiniz ve flash player gerektiren Horizon Connection Server’in FQDN bilgisi yazılır. Bu satırda birden fazla Connection Server adres bilgisi tanımlanabilir. Ama her satırda tek bir Connection Server bilgisi tanımlanır. Örnek kullanım aşağıdaki gibidir.

AllowListUrlPattern=https://hrz-con01.kadirkozan.local AllowListUrlPattern=https://hrz-con02.kadirkozan.local AllowListUrlPattern=https://hrz-con03.kadirkozan.local

Oluşturduğunuz “mms.cfg” dosyasını aşağıdaki belirtilen dizinlere kopyalayınız. Bu dizinlerde bu dosya mevcut ise bir önceki dosyanın yedeğini aldın ve oluşturduğunuz “mms.cfg” dosyasını kopyalayınız.

Bu dosyanın kopyalanacağı dizinler;

Windows işletim sistemi üzerinde Google Chrome;

%localappdata%\Google\Chrome\User Data\Default\Pepper Data\Shockwave Flash\System\

Windows işletim sistemi üzerinde Edge Chromium;

%localappdata%\Microsoft\Edge\User Data\Default\Pepper Data\Shockwave Flash\System

Windows x86 işletim sistemleri için;

%windir%\System32\Macromed\Flash

Windows x64 işletim sistemleri için;

%windir%\SysWOW64\Macromed\Flash

MacOS işletim sistemleri için;

/Library/Application Support/Macromedia

MacOS işletim sistemi üzerinde Google Chrome;

MacOS işletim sisteimizde “System” dizini yoksa, bu dizini elle oluşturmanız gerekebilir.

/Users/<username>/Library/Application Support/Google/Chrome/Default/Pepper Data/Shockwave Flash/System

Yapılan bu değişiklikten sonra artık Google Chrome,(version 83 ve version 87 ile kontrol edildi.) Internet Explorer (version 11.0.9600.19846 ), Firefox (version 81) uygulamalarını kullanarak VMware Horizon Admin uygulamasına erişim sağlayabilirsiniz. Bu benzer durumum eski sürüm vCenter Server için de geçerlidir.