1. Anasayfa
  2. VMware Horizon

VMware Horizon 7.12 Composer Server Veritabanı ve SSL Sertifikasının Geri Yüklenmesi


Bu bölümde Horizon Composer’ı kurtarmak veya yeni bir sunucuya taşımak için gerekli olan işlemlere açıklanacaktır. Horizon Composer sunucusunda tanımlı olan ayarları korumak için geri yüklenmesi gereken tek şey Horizon Composer veritabanı ve RSA anahtar container’in yada public SSL sertifikasının geri yüklenmesi olacaktır.

  1. Horizon Composer Veritabanının Geri Yüklenmesi;

Horizon Composer veritabanı sviconfig.exe komut satırı aracı kullanılarak geri yüklenmektedir. Bu araç Horizon Composer sunucusunda “C:\Program Files (x86)\VMware\VMware View Composer” dizinindedir.

Veritabanını geri yüklemek için aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacaktır:

Horizon Connection Server’daki DSN (Data Source Name) adı.

Horizon Composer veritabanı kullanıcı adı ve parola bilgisi.

Horizon Connection Server’da; Horizon Composer veritabanını yedekleme bölümünde belirtilen “Backup-20200721000010-vkk-comp01_kadirkozan_local.SVI” dosyasının adres bilgisi konumu.

Horizon Composer veritabanı ve Horizon Connection Server AD LDS veritabanları ilgili veriler içermektedir. Geri yükleniyorsa, diğeri de aynı yedekleme kümesindeki geri yükleme verileri kullanılarak geri yüklenmelidir.

Aşağıdaki adımlar ile Horizon Composer sunucumuzdaki veritabanını geri yüklemek için kullanılan işlemleri açıklamaktadır.

VMware Horizon 7 Composer” servisini durdurunuz.

Horizon Connection Server üzerindeki “SVI” uzantılı yedekleme dosyasını Composer Server üzerindeki “C:\Backup” dizinine kopyalayınız.

Komut satırından (cmd.exe) Horizon Composer kurulum dizinine gidiniz. “cd C:\Program Files (x86)\VMware\VMware View Composer” komutunu çalıştırabilirsiniz.

Horizon Composer veritabanı yedeklemesini geri yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırınız.

sviconfig.exe -operation=restoredata -dsnname=View-Composer -username=viewcomposer-dbuser -password=Passw0rd.1 -backupfilepath=C:\Backup\Backup-20200721000010-vkk-comp01_kadirkozan_local.SVI

Geri yükleme işlemi birkaç satır durum bilgisi çıkarmaktadır. Çıktının son birkaç satırı aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilir, sonuncusu geri yüklemenin başarılı olduğunu kontrol edebilirsiniz.

VMware Horizon 7 Composer” servisini yeniden başlatınız. Yapılan bu işlemlerden sonra Horizon Composer geri yüklenen veritabanı bilgileri ile çalışmaktadır.

  • Horizon Composer SSL Sertifikasının Geri yüklenmesi

Horizon Composer SSL sertifikalarını geri yükleme işlemi senaryoya göre değişiklik gösterebilir. Bu aşamada, mevcut bir SSL sertifikasını yeniden kullanmayı planlayıp/planlamadığınıza bağlı olarak kullanmanız gereken işlemler açıklanmaktadır. Bu işlemlerden her ikisi de, Horizon Composer veritabanınızı zaten geri yüklediğinizi ve Horizon Composer sunucunuzdaki bu veritabanıyla bir ODBC bağlantısı yapılandırdığınızı varsayarak üzerine işlem yaptırır.

keys.xml” yedek dosyasını yeni Horizon Composer sunucusundaki “C:\Backup” dizinine kopyalayın.

Yeni Horizon Composer sunucusundaki Komut satırı aracından (cmd.exe) “C:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v4.0.30319” dizinine gidiniz.

Horizon Composer RSA anahtarı içe aktarmak için aşağıdaki komutu çalıştırınız.

aspnet_regiis.exe -pi "SviKeyContainer" "C:\Backup\keys.xml" -exp

Komutun başarılı olması durumunda beklenen çıktıyı gösteren bir ekran görüntüsü komuttan sonra verilir:

Bu adımdan sonra Horizon Composer Server uygulamasını kurunuz. Bu yeni bir sunucu olduğundan, Horizon Composer herhangi bir SSL sertifikası bulunmadığını ve yeni bir tane oluşturacaktır.